AVX Corporation 1812SC472MAT3A
1812SC472MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1812SC472MAT3A
Brief Description
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812SC472MAT3A.pdf
Availability of 1812SC472MAT3A
QUANTITY
1812SC472MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SC472MAT3A
Internal Part NumberEIS-1812SC472MAT3A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SC472MAT3A
Related Links1812SC4, 1812SC472MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SC472MAT3A Details Description
Related parts for 1812SC472MAT3A
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.30V SOT143-4 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LIGHT PIPE 10MM 1250MM LENGTH datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 12A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf