AVX Corporation 1812WC222JAT1A
1812WC222JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812WC222JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 2.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812WC222JAT1A.pdf
Availability of 1812WC222JAT1A
QUANTITY
1812WC222JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812WC222JAT1A
Internal Part NumberEIS-1812WC222JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812WC222JAT1A
Related Links1812WC2, 1812WC222JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812WC222JAT1A Details Description
Related parts for 1812WC222JAT1A
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOTPLUG PCI DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2200.0UH SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
GASKT FABRIC/FOAM 7X457.2MM RECT datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 160VDC datasheet.pdf