AVX Corporation 1812YC333KAT2A
1812YC333KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1812YC333KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 1812
Datasheet Download
1812YC333KAT2A.pdf
Availability of 1812YC333KAT2A
QUANTITY
1812YC333KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812YC333KAT2A
Internal Part NumberEIS-1812YC333KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812YC333KAT2A
Related Links1812YC3, 1812YC333KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812YC333KAT2A Details Description
Related parts for 1812YC333KAT2A
Crystal 36.0000kHz 100ppm 11pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 540MA 860 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
BOARD EVAL ADP121 1.2V OUTPUT datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V ST SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CRIMPER-D SUB DD CONTACTS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf