Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE274K
RNCF0603BKE274K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE274K
Brief Description
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE274K.pdf
Availability of RNCF0603BKE274K
QUANTITY
RNCF0603BKE274K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE274K
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE274K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE274K
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE274K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE274K Details Description
Related parts for RNCF0603BKE274K
FIXED IND 27UH 4A 27 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 5A TO-220 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 1/16" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 10MM datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf