NorComp 182-025-113R161
182-025-113R161 picture photo
Mfg. Part Number
182-025-113R161
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
182-025-113R161.pdf
Availability of 182-025-113R161
QUANTITY
182-025-113R161 Order Process
Ship out your order
Specifications of 182-025-113R161
Internal Part NumberEIS-182-025-113R161
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents182-025-113R161 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model182-025-113.pdf182-025-113Ryy1.stp182-025-113Ryy1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series182
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)182-025-113R161
Related Links182-025, 182-025-113R161 Datasheet, NorComp Distributor
182-025-113R161 Details Description
Related parts for 182-025-113R161
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1" datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #5/16 SOLIS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
FERRITE 700MA 80 OHM 0603 SMD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER V-OUT 5V 14-DIP datasheet.pdf