Epson SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS
SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.24MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency10.24MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS
Related LinksSG-636PCE 10, SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 10.2400MC0:ROHS
RES 9.1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W MFLAT datasheet.pdf
RES SMD 149K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/GRN DIFF datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER SM 27/27 K MC datasheet.pdf
FUSE 250V V FA NANO2 15A datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf