Stackpole Electronics Inc. RNF12BTC150R
RNF12BTC150R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12BTC150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12BTC150R.pdf
Availability of RNF12BTC150R
QUANTITY
RNF12BTC150R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12BTC150R
Internal Part NumberEIS-RNF12BTC150R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12BTC150R
Related LinksRNF12B, RNF12BTC150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12BTC150R Details Description
Related parts for RNF12BTC150R
IC REG LDO 3V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
CONN PIN 16-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DUAL DIFF 24LFCSP datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.200 T/H datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf