Stackpole Electronics Inc. RNCF0402DTE4K53
RNCF0402DTE4K53 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0402DTE4K53
Brief Description
RES SMD 4.53KOHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCF0402DTE4K53.pdf
Availability of RNCF0402DTE4K53
QUANTITY
RNCF0402DTE4K53 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0402DTE4K53
Internal Part NumberEIS-RNCF0402DTE4K53
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0402DTE4K53
Related LinksRNCF040, RNCF0402DTE4K53 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0402DTE4K53 Details Description
Related parts for RNCF0402DTE4K53
CONN HEADER LOPRO 20POS PCB GOLD datasheet.pdf
IC REG 24-SOIC(W) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK FUSE 10-26AWG BK datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf