| Internal Part Number | EIS-18235WCDX386 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 18000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 100mA (DC) | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Round, Plunger | |
| Color - Actuator/Cap | - | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Right Angle, Rear | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Tactile Feedback | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.50mm Dia | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 65°C | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 60,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 18235WCDX386 | |
| Related Links | 18235W, 18235WCDX386 Datasheet, Apem Inc. Distributor | |