Nichicon UPZ2D331MHD6
UPZ2D331MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPZ2D331MHD6
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPZ2D331MHD6.pdf
Availability of UPZ2D331MHD6
QUANTITY
UPZ2D331MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPZ2D331MHD6
Internal Part NumberEIS-UPZ2D331MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.01A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPZ2D331MHD6
Related LinksUPZ2D3, UPZ2D331MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPZ2D331MHD6 Details Description
Related parts for UPZ2D331MHD6
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
LED INVERT CONE GRN CLR 3MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA TSLP-2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 10% BX 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1 TO 4 BK 6 IN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR PIN RECP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf