AVX Corporation 18251A472JAT2A
18251A472JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18251A472JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 1825
Datasheet Download
18251A472JAT2A.pdf
Availability of 18251A472JAT2A
QUANTITY
18251A472JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18251A472JAT2A
Internal Part NumberEIS-18251A472JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18251A472JAT2A
Related Links18251A4, 18251A472JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18251A472JAT2A Details Description
Related parts for 18251A472JAT2A
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
BOARDEVAL FOR L6390/STGDL6NC60DI datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 609 MM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE6 PG16 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1UF 20% 63V 1411 datasheet.pdf
68000UF 25V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf