AVX Corporation 18251C683KAT2A
18251C683KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18251C683KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1825
Datasheet Download
18251C683KAT2A.pdf
Availability of 18251C683KAT2A
QUANTITY
18251C683KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18251C683KAT2A
Internal Part NumberEIS-18251C683KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18251C683KAT2A
Related Links18251C6, 18251C683KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18251C683KAT2A Details Description
Related parts for 18251C683KAT2A
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG RED .156 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML LOW 20PPM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 31POS datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf