AVX Corporation 18255A682JAT2A
18255A682JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18255A682JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V NP0 1825
Datasheet Download
18255A682JAT2A.pdf
Availability of 18255A682JAT2A
QUANTITY
18255A682JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18255A682JAT2A
Internal Part NumberEIS-18255A682JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18255A682JAT2A
Related Links18255A6, 18255A682JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18255A682JAT2A Details Description
Related parts for 18255A682JAT2A
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 18.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
511 BLACK 25 PC/PKG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
1.25MM F/L 10POS 30AWG 450MM datasheet.pdf