AVX Corporation 1825AC104KATRE
1825AC104KATRE picture photo
Mfg. Part Number
1825AC104KATRE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC104KATRE.pdf
Availability of 1825AC104KATRE
QUANTITY
1825AC104KATRE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC104KATRE
Internal Part NumberEIS-1825AC104KATRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC104KATRE
Related Links1825AC1, 1825AC104KATRE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC104KATRE Details Description
Related parts for 1825AC104KATRE
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER W/O-D OUT 6XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 0.294 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 107-214V datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23 datasheet.pdf