AVX Corporation 1825AC393KAT9A
1825AC393KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC393KAT9A
Brief Description
CAP CER 0.039UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC393KAT9A.pdf
Availability of 1825AC393KAT9A
QUANTITY
1825AC393KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC393KAT9A
Internal Part NumberEIS-1825AC393KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC393KAT9A
Related Links1825AC3, 1825AC393KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC393KAT9A Details Description
Related parts for 1825AC393KAT9A
CONN SPRING 54POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX BUS ADJ EDGE DL 20-TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1.2KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3POS 1MM 8" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 175 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 48LCC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf
BEVEL 4.00MM datasheet.pdf