Littelfuse 20KPA68CA
20KPA68CA picture photo
Mfg. Part Number
20KPA68CA
Brief Description
TVS DIODE 68VWM 110VC AXIAL
Datasheet Download
20KPA68CA.pdf
Availability of 20KPA68CA
QUANTITY
20KPA68CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA68CA
Internal Part NumberEIS-20KPA68CA
Standard Package800
Series20KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)68V
Voltage - Breakdown (Min)76V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp110V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)183.6A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA68CA
Related Links20KP, 20KPA68CA Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA68CA Details Description
Related parts for 20KPA68CA
RES SMD 825 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TOWER SYSTEM BOARD MPC5125 datasheet.pdf
KJL 0 10 POTTING CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
07 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1206 300 OHM 25% datasheet.pdf