AVX Corporation 1825AC472MAT1A\SB
1825AC472MAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825AC472MAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC472MAT1A\SB.pdf
Availability of 1825AC472MAT1A\SB
QUANTITY
1825AC472MAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC472MAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1825AC472MAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC472MAT1A\SB
Related Links1825AC47, 1825AC472MAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC472MAT1A\SB Details Description
Related parts for 1825AC472MAT1A\SB
IC CTRLR PFC HI VOLTAGE 16DIP datasheet.pdf
IC D/ACONV MULTIPLY 12BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
JOYSTICK 9000 CONTACTLESS datasheet.pdf
IC OCTAL LATCH 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC SRAM 32K 70NS 28SOP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf