Vishay/Dale RWR81N1150FRS70
RWR81N1150FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1150FRS70
Brief Description
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1150FRS70.pdf
Availability of RWR81N1150FRS70
QUANTITY
RWR81N1150FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1150FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N1150FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1150FRS70
Related LinksRWR81N1, RWR81N1150FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1150FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N1150FRS70
CONN SPRING 50POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN FML 160POS 8ROW SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 540MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 12VDC datasheet.pdf
PROBE TIP TO PCB ADAPT datasheet.pdf
IC TIMING-OVER-PACKET 256TEBGA-2 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IGBT 650V 120A 349W TO-247 datasheet.pdf