AVX Corporation 1825AC472MAT1A
1825AC472MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC472MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC472MAT1A.pdf
Availability of 1825AC472MAT1A
QUANTITY
1825AC472MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC472MAT1A
Internal Part NumberEIS-1825AC472MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)