Fairchild Semiconductor MM3Z75VC
MM3Z75VC picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z75VC
Brief Description
DIODE ZENER 75V 200MW SOD323F
Datasheet Download
MM3Z75VC.pdf
Availability of MM3Z75VC
QUANTITY
MM3Z75VC Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z75VC
Internal Part NumberEIS-MM3Z75VC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOD323F Material 16/Apr/2013
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)240 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr45nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z75VC
Related LinksMM3Z, MM3Z75VC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MM3Z75VC Details Description
Related parts for MM3Z75VC
RELAY SSR 40A 120VAC DC datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR 3-ST DL L PWR 8XQFN datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
OSC XO 16.667MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf