Vishay/Dale CRCW0805215RFKTC
CRCW0805215RFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805215RFKTC
Brief Description
RES SMD 215 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805215RFKTC.pdf
Availability of CRCW0805215RFKTC
QUANTITY
CRCW0805215RFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805215RFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805215RFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805215RFKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805215RFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805215RFKTC Details Description
Related parts for CRCW0805215RFKTC
IC EEPROM 64KBIT 90NS 28SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AC datasheet.pdf
H48-6 SHEET 640X320X2MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CONN RJ45 JACK RCPT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf