AVX Corporation 1825AC563KAT1A\SB
1825AC563KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825AC563KAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC563KAT1A\SB.pdf
Availability of 1825AC563KAT1A\SB
QUANTITY
1825AC563KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC563KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1825AC563KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC563KAT1A\SB
Related Links1825AC56, 1825AC563KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC563KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1825AC563KAT1A\SB
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 12POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS DL GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 8A ISOPLUS220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC PLUG 4POS 2.54MM datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf