AVX Corporation 1825AC563KAT1A
1825AC563KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC563KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC563KAT1A.pdf
Availability of 1825AC563KAT1A
QUANTITY
1825AC563KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC563KAT1A
Internal Part NumberEIS-1825AC563KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC563KAT1A
Related Links1825AC5, 1825AC563KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC563KAT1A Details Description
Related parts for 1825AC563KAT1A
IC CLKSYN FLSH PROG 3PLL 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 260MA 360 MOHM datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINRY COUNT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.53A 160 MOHM datasheet.pdf
MARKER CARRIER datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 55W datasheet.pdf