AVX Corporation 1825CA123JAT1A
1825CA123JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825CA123JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 630V NP0 1825
Datasheet Download
1825CA123JAT1A.pdf
Availability of 1825CA123JAT1A
QUANTITY
1825CA123JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825CA123JAT1A
Internal Part NumberEIS-1825CA123JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825CA123JAT1A
Related Links1825CA1, 1825CA123JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825CA123JAT1A Details Description
Related parts for 1825CA123JAT1A
KNOB BLK MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 24LBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 20QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf