AVX Corporation 1825CC103MATME
1825CC103MATME picture photo
Mfg. Part Number
1825CC103MATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1825
Datasheet Download
1825CC103MATME.pdf
Availability of 1825CC103MATME
QUANTITY
1825CC103MATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825CC103MATME
Internal Part NumberEIS-1825CC103MATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825CC103MATME
Related Links1825CC1, 1825CC103MATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825CC103MATME Details Description
Related parts for 1825CC103MATME
CONN SOCKET 40POS 1.27MM (4PCS) datasheet.pdf