AVX Corporation 1825GC122KAT3A
1825GC122KAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1825GC122KAT3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1825
Datasheet Download
1825GC122KAT3A.pdf
Availability of 1825GC122KAT3A
QUANTITY
1825GC122KAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825GC122KAT3A
Internal Part NumberEIS-1825GC122KAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825GC122KAT3A
Related Links1825GC1, 1825GC122KAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825GC122KAT3A Details Description
Related parts for 1825GC122KAT3A
CONN HEADER 9POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO41 datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TOS 220VDC/230VAC 0 1A datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL datasheet.pdf