AVX Corporation 1825HC152KAT3A\SB
1825HC152KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825HC152KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1825
Datasheet Download
1825HC152KAT3A\SB.pdf
Availability of 1825HC152KAT3A\SB
QUANTITY
1825HC152KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825HC152KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1825HC152KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825HC152KAT3A\SB
Related Links1825HC15, 1825HC152KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825HC152KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1825HC152KAT3A\SB
CONN TERM BLOCK 6POS 5MM PCB datasheet.pdf
SWITCH DIP TOP SLIDE FLUSH 8POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
IC FIFO CLOCKED 64X36X2 120QFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 31MA 47 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT SKT datasheet.pdf