AVX Corporation 1825HC182MAT1A\SB
1825HC182MAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825HC182MAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 1800PF 3KV X7R 1825
Datasheet Download
1825HC182MAT1A\SB.pdf
Availability of 1825HC182MAT1A\SB
QUANTITY
1825HC182MAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825HC182MAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1825HC182MAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825HC182MAT1A\SB
Related Links1825HC18, 1825HC182MAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825HC182MAT1A\SB Details Description
Related parts for 1825HC182MAT1A\SB
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
IC 10-4LN PRIORITY ENC 16SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 3V 8-MSOP datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
GASKET BECU ALLOY 11.43X406.4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 12.32MM datasheet.pdf