AVX Corporation 1825JA101KAT1A
1825JA101KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825JA101KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 4KV NP0 1825
Datasheet Download
1825JA101KAT1A.pdf
Availability of 1825JA101KAT1A
QUANTITY
1825JA101KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825JA101KAT1A
Internal Part NumberEIS-1825JA101KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825JA101KAT1A
Related Links1825JA1, 1825JA101KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825JA101KAT1A Details Description
Related parts for 1825JA101KAT1A
DIODE SCHOTTKY 10V 2A SMA datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN R/A SHELL 26POS RET KEY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 600MA 500 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf