AVX Corporation 1825SA221ZAJ1A
1825SA221ZAJ1A picture photo
Mfg. Part Number
1825SA221ZAJ1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1825
Datasheet Download
1825SA221ZAJ1A.pdf
Availability of 1825SA221ZAJ1A
QUANTITY
1825SA221ZAJ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825SA221ZAJ1A
Internal Part NumberEIS-1825SA221ZAJ1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825SA221ZAJ1A
Related Links1825SA2, 1825SA221ZAJ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825SA221ZAJ1A Details Description
Related parts for 1825SA221ZAJ1A
CAP ALUM 15000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
LEVEL TERMINAL BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1.2KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT523 datasheet.pdf