AVX Corporation 1825SA221ZAJ1A
1825SA221ZAJ1A picture photo
Mfg. Part Number
1825SA221ZAJ1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1825
Datasheet Download
1825SA221ZAJ1A.pdf
Availability of 1825SA221ZAJ1A
QUANTITY
1825SA221ZAJ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825SA221ZAJ1A
Internal Part NumberEIS-1825SA221ZAJ1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825SA221ZAJ1A
Related Links1825SA2, 1825SA221ZAJ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825SA221ZAJ1A Details Description
Related parts for 1825SA221ZAJ1A
CT CRIMP-2 REC HSG 9P BLACK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2383-16 datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.350" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf