AVX Corporation 1825SC472KATME
1825SC472KATME picture photo
Mfg. Part Number
1825SC472KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1825
Datasheet Download
1825SC472KATME.pdf
Availability of 1825SC472KATME
QUANTITY
1825SC472KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825SC472KATME
Internal Part NumberEIS-1825SC472KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825SC472KATME
Related Links1825SC4, 1825SC472KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825SC472KATME Details Description
Related parts for 1825SC472KATME
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80A D-61-8 datasheet.pdf