NorComp 183-015-113R181
183-015-113R181 picture photo
Mfg. Part Number
183-015-113R181
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
183-015-113R181.pdf
Availability of 183-015-113R181
QUANTITY
183-015-113R181 Order Process
Ship out your order
Specifications of 183-015-113R181
Internal Part NumberEIS-183-015-113R181
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents183-015-113R181 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model183-015-113R(1x,4x,54,57)1.pdf183-015-113R(1x,4x,54,57)1.stp183-015-113R(1x,4x,54,57)1.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series183
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)183-015-113R181
Related Links183-015, 183-015-113R181 Datasheet, NorComp Distributor
183-015-113R181 Details Description
Related parts for 183-015-113R181
FUSE PTC RESETTABLE 1.10A HOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
PATCHCORD BANTAM 3COND 10FT YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
IC COUNTER RIPPLE 7STAGE 14SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH SMD datasheet.pdf