NorComp 183-025-213R451
183-025-213R451 picture photo
Mfg. Part Number
183-025-213R451
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
183-025-213R451.pdf
Availability of 183-025-213R451
QUANTITY
183-025-213R451 Order Process
Ship out your order
Specifications of 183-025-213R451
Internal Part NumberEIS-183-025-213R451
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents183-025-213R451 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model183-025-213R(1x,4x,54,57)1.pdf183-025-213R(1x,4x,54,57)1.stp183-025-213R(1x,4x,54,57)1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series183
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)183-025-213R451
Related Links183-025, 183-025-213R451 Datasheet, NorComp Distributor
183-025-213R451 Details Description
Related parts for 183-025-213R451
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SW LEVER DPDT 10A SCRW TERM 125V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GEN PURPOSE HAND PAD 7447B 6X9" datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 50W SOT467B datasheet.pdf
RES SMD 5.76M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf