Cornell Dubilier Electronics 184103K630RCA-F
184103K630RCA-F picture photo
Mfg. Part Number
184103K630RCA-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
184103K630RCA-F.pdf
Availability of 184103K630RCA-F
QUANTITY
184103K630RCA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184103K630RCA-F
Internal Part NumberEIS-184103K630RCA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series184
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184103K630RCA-F
Related Links184103K, 184103K630RCA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184103K630RCA-F Details Description
Related parts for 184103K630RCA-F
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 395MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 30POS 28AWG datasheet.pdf
IC REG 6OUT BCK/LINEAR 20USMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 72COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
2W DC/DC CONV SIP7 2KV datasheet.pdf