KEMET C901U120JUNDAA7317
C901U120JUNDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JUNDAA7317
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JUNDAA7317.pdf
Availability of C901U120JUNDAA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U120JUNDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JUNDAA7317
Internal Part NumberEIS-C901U120JUNDAA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JUNDAA7317
Related LinksC901U120J, C901U120JUNDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JUNDAA7317 Details Description
Related parts for C901U120JUNDAA7317
RES 1.6 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES 390 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 8PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 909 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf