Bourns Inc. 3269P-1-100LF
3269P-1-100LF picture photo
Mfg. Part Number
3269P-1-100LF
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269P-1-100LF.pdf
Availability of 3269P-1-100LF
QUANTITY
3269P-1-100LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269P-1-100LF
Internal Part NumberEIS-3269P-1-100LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging3269 Model Laser Marking Dec/2008
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.205" H (6.35mm x 4.32mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269P-1-100LF
Related Links3269P-, 3269P-1-100LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269P-1-100LF Details Description
Related parts for 3269P-1-100LF
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K RHEO 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH ADJ TOP PLUNGER datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 700MA 120 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf