Cornell Dubilier Electronics 184153J250RAB-F
184153J250RAB-F picture photo
Mfg. Part Number
184153J250RAB-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
184153J250RAB-F.pdf
Availability of 184153J250RAB-F
QUANTITY
184153J250RAB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184153J250RAB-F
Internal Part NumberEIS-184153J250RAB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series184
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184153J250RAB-F
Related Links184153J, 184153J250RAB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184153J250RAB-F Details Description
Related parts for 184153J250RAB-F
CAP CER 15PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 24V datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
1.25 WTB WAFER ASSY 3CKT BLACK datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SCREW #6-32X.250 PAN PHSLZN/BR/S datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED HI ORA 110V datasheet.pdf
26500 12C 12#20 S BY PLUG LC datasheet.pdf
22000UF 63V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf