Cornell Dubilier Electronics 184393K250RBB-F
184393K250RBB-F picture photo
Mfg. Part Number
184393K250RBB-F
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
184393K250RBB-F.pdf
Availability of 184393K250RBB-F
QUANTITY
184393K250RBB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184393K250RBB-F
Internal Part NumberEIS-184393K250RBB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184393K250RBB-F
Related Links184393K, 184393K250RBB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184393K250RBB-F Details Description
Related parts for 184393K250RBB-F
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 10% 55W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 1.7A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf