Cornell Dubilier Electronics 185103K400RFB-F
185103K400RFB-F picture photo
Mfg. Part Number
185103K400RFB-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
185103K400RFB-F.pdf
Availability of 185103K400RFB-F
QUANTITY
185103K400RFB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185103K400RFB-F
Internal Part NumberEIS-185103K400RFB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series185
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185103K400RFB-F
Related Links185103K, 185103K400RFB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185103K400RFB-F Details Description
Related parts for 185103K400RFB-F
JUMPER COMB 5.08MM 16POS datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,GRN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf