Cornell Dubilier Electronics 185104K63RAA-F
185104K63RAA-F picture photo
Mfg. Part Number
185104K63RAA-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
185104K63RAA-F.pdf
Availability of 185104K63RAA-F
QUANTITY
185104K63RAA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185104K63RAA-F
Internal Part NumberEIS-185104K63RAA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series185
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185104K63RAA-F
Related Links185104K, 185104K63RAA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185104K63RAA-F Details Description
Related parts for 185104K63RAA-F
FIXED IND 390UH 35MA 42 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CBL 6POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS CABLE PIN datasheet.pdf
HOLD DOWN SUPPORT datasheet.pdf
CAP FILM 47 NF 10% 100VDC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf