Cornell Dubilier Electronics 185104K63RAA-F
185104K63RAA-F picture photo
Mfg. Part Number
185104K63RAA-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
185104K63RAA-F.pdf
Availability of 185104K63RAA-F
QUANTITY
185104K63RAA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185104K63RAA-F
Internal Part NumberEIS-185104K63RAA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series185
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185104K63RAA-F
Related Links185104K, 185104K63RAA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185104K63RAA-F Details Description
Related parts for 185104K63RAA-F
IC CPLD 72MC 5NS 44PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM SO-16N datasheet.pdf
CONN CONTACT 2.0MM VERT 24-30AWG datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 48POS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf