Cornell Dubilier Electronics 185105K63RGB-F
185105K63RGB-F picture photo
Mfg. Part Number
185105K63RGB-F
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
185105K63RGB-F.pdf
Availability of 185105K63RGB-F
QUANTITY
185105K63RGB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185105K63RGB-F
Internal Part NumberEIS-185105K63RGB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185105K63RGB-F
Related Links185105K, 185105K63RGB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185105K63RGB-F Details Description
Related parts for 185105K63RGB-F
CAP 400MF -20% +80% 5.5V SMD datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 65-75DB PNL MNT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A DPAK datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf