Amphenol Aerospace Operations MS27508E20F41A
MS27508E20F41A picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20F41A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS27508E20F41A.pdf
Availability of MS27508E20F41A
QUANTITY
MS27508E20F41A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20F41A
Internal Part NumberEIS-MS27508E20F41A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20F41A
Related LinksMS27508, MS27508E20F41A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20F41A Details Description
Related parts for MS27508E20F41A
FAN AXIAL 397X74MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 500mA Lighting 8-VSSOP datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES KIT 100K-976K 1/10W 1920PCS datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 18 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 57MM datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE B 95POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf