Cornell Dubilier Electronics 185273K100RAA-F
185273K100RAA-F picture photo
Mfg. Part Number
185273K100RAA-F
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
185273K100RAA-F.pdf
Availability of 185273K100RAA-F
QUANTITY
185273K100RAA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185273K100RAA-F
Internal Part NumberEIS-185273K100RAA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185273K100RAA-F
Related Links185273K, 185273K100RAA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185273K100RAA-F Details Description
Related parts for 185273K100RAA-F
RES SMD 390 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER QUAD 20-QSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AC datasheet.pdf
VAL-U-LOK SKT 16AWG PHBRSN LP datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE SKT datasheet.pdf