Cornell Dubilier Electronics 185332J250RAA-F
185332J250RAA-F picture photo
Mfg. Part Number
185332J250RAA-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3300PF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
185332J250RAA-F.pdf
Availability of 185332J250RAA-F
QUANTITY
185332J250RAA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185332J250RAA-F
Internal Part NumberEIS-185332J250RAA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series185
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185332J250RAA-F
Related Links185332J, 185332J250RAA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185332J250RAA-F Details Description
Related parts for 185332J250RAA-F
CONN HEADER .100 SINGL R/A 11POS datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf