Cornell Dubilier Electronics 185333K100RCA-F
185333K100RCA-F picture photo
Mfg. Part Number
185333K100RCA-F
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
185333K100RCA-F.pdf
Availability of 185333K100RCA-F
QUANTITY
185333K100RCA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185333K100RCA-F
Internal Part NumberEIS-185333K100RCA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185333K100RCA-F
Related Links185333K, 185333K100RCA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185333K100RCA-F Details Description
Related parts for 185333K100RCA-F
RES SMD 66.5K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SENSOR THERMOCOUPLE K 10MM DIA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8K FLASH 48BGA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 85POS datasheet.pdf
2:1 RATIO HS DISPENSER BOX datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 24CKT datasheet.pdf