Cornell Dubilier Electronics 185684J50RFA-F
185684J50RFA-F picture photo
Mfg. Part Number
185684J50RFA-F
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
185684J50RFA-F.pdf
Availability of 185684J50RFA-F
QUANTITY
185684J50RFA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185684J50RFA-F
Internal Part NumberEIS-185684J50RFA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC30V
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185684J50RFA-F
Related Links185684J, 185684J50RFA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185684J50RFA-F Details Description
Related parts for 185684J50RFA-F
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
HONEYWELL ZEPHYR AIRFLOW SENSOR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 4GB 240FDIMM datasheet.pdf
PRSSR TRNS 14.5TO350PSIG 05V datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-17PF 750V PNL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf