Cornell Dubilier Electronics 185824J50RGA-F
185824J50RGA-F picture photo
Mfg. Part Number
185824J50RGA-F
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
185824J50RGA-F.pdf
Availability of 185824J50RGA-F
QUANTITY
185824J50RGA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185824J50RGA-F
Internal Part NumberEIS-185824J50RGA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC30V
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185824J50RGA-F
Related Links185824J, 185824J50RGA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185824J50RGA-F Details Description
Related parts for 185824J50RGA-F
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC 1-PORT T1/E1 PAR TXCVR 44LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 45POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf