Vishay/Dale RWR82S4R75FRBSL
RWR82S4R75FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S4R75FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S4R75FRBSL.pdf
Availability of RWR82S4R75FRBSL
QUANTITY
RWR82S4R75FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S4R75FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S4R75FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S4R75FRBSL
Related LinksRWR82S4, RWR82S4R75FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S4R75FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S4R75FRBSL
SWITCH SLIDE 4P3T 300MA 30V datasheet.pdf
IC COMP SNGL HI-SPEED LP SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.84A 160 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 8' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.4A 135 MOHM SMD datasheet.pdf